MĚSTO ČESKÁ LÍPA


Současná Česká Lípa láká k návštěvě svým zachovalým historickým jádrem, které je městskou památkovou zónou. Zastavit se můžete ve vlastivědném muzeu a galerii, které najdete v bývalém augustiniánském klášteře, založeném vévodou Albrechtem z Valdštejna. Cestou neopomeňte ani baziliku Všech svatých a loretánskou kapli s rozlehlou klášterní zahradou. Historii středověké České Lípy poznejte v archeologickém muzeu Šatlava nebo navštivte interaktivní Centrum textilního tisku u hradu Lipý a vyzkoušejte si zde tradiční potiskování textilu.

V České Lípě najdete i řadu dalších sakrálních památek, areál hradu Lipý se sousedním renesančním Červeným domem, další historické domy se zdobnými fasádami. Krásným místem k aktivnímu odpočinku, pozorování veverek nebo tichému čtení knížky je rozlehlý Městský park s hudebním pavilonem a několika památníky. 
Česká Lípa je rovněž městem, které si rozumí s kulturou, sportem. Jako centrum Českolipska nabízí ideální výchozí podmínky pro poznávání přírodních a kulturních krás tohoto pestrého regionu.

 


Objevte krásy města na Ploučnici se svým osobním audioprůvodcem Smart Guide ve vašem telefonu. Díky němu se ve městě neztratíte, najdete hlavní památky i skryté perly a budete se cítit v bezkontaktním bezpečí. Nainstalujte si ve svém chytrém telefonu aplikaci Smart Guide a vydejte se poznat Českou Lípu zblízka.Regionální turistické informační centrum


S pastelkami městem Česká Lípa

Prohlídka městem s průvodcem živým i ilustrovaným. Otevřete oči a vydejte se proti toku času ulicemi města.
Dozvíte se řadu informací o zakladatelích, pánech a dalších osobnostech města. Poznáte stavební slohy na domech nedaleko centra a přečtete si také o místních pohromách. Procházku s živým průvodcem pro dětské kolektivy, prosím, objednávejte předem na telefonním čísle 734 260 895.

Termíny procházek městem s průvodcem:


Pondělí 11. 10. 2021

Středa 13. 10. 2021


Čtvrtek 14. 10. 2021

Pátek 15. 10. 2021


Čas začátku prohlídky bude dohodnut individuálně s každou skupinou, nutná je domluva a rezervace na telefonním čísle 734 260 895.
Prohlídky se budou konat v čase od 9 do 17 hodin.

PROGRAM PRO EDUCA KIDS 2021


Čtvrtek 14. 10.
13.00 – 14.00

Městská knihovna Česká Lípa – pobočka Špičák
nutná předchozí rezervace a přihlášení, kapacita 10 dětí + 10 osob doprovod


HRAJEME SI A CVIČÍME

jazykové  pohybové hrátky pro rodiče s dětmi do 5 let


Mám zájem čerpat výhody a slevy v rámci Educa Kids?

Možnost čerpat výhody a slevy na vstupné získá zájemce jednoduchou registrací v rámci Educa Kids zde. (https://www.educaliberec.cz/week/) Osoby mladší 15 let musí být přidány v rámci registrace zákonným zástupcem.  

Mám zájem účastnit se programu s omezenou kapacitou a nutnou předchozí rezervací?

Na programy s omezenou kapacitou je nutné se nejprve registrovat a následně přihlásit zasláním e-mailu na adresu registrace@educaweek.cz. Do Předmětu uveďte „KIDS + název programu“. V těle následně uveďte název organizace, zvolený čas programu, jména a věk každého účastníka, a telefonní kontakt zodpovědné osoby (pro případ organizačních změn).
Příklad přihlašovacího e-mailu:
Předmět mailu: KIDS - Jak se staví muzeum
Tělo mailu:
Severočeské muzeum
14:00
Jan Novák - doprovod, tel.: 731 001 001
Jana Nováková - 8 let
Radek Pilný - 9 let
Následně od týmu EDUCA KIDS obdržíte potvrzení rezervace účasti.
Při návštěvě doprovodného programu či čerpání výhody u vybrané organizace Vám bude u vstupu nabídnutý malý dárek, žlutý náramek "I LOVE EDUCA". Tento náramek potvrzuje Vaši registraci a lze se s ním prokazovat při návštěvách dalších partnerů.


Více o partnerovi

 

facebook      instagram      youtube      website 

 

 

 

PROGRAMY PRO EDUCA KIDS 2021


Vodní hrad Lipý a Centrum textilního tisku v České Lípě,
Oddělené pracoviště Kultury Česká Lípa, p. o.
U Vodného hradu 63, 470 01 Česká Lípa

11. – 17. 10. 2021
celodenně

bez rezervace / pro děti  od 6 -17 let a dospělé

PŘÍBĚH VODNÍHO HRADU

Místo: Okolí Vodního hradu Lipý
Vstupné: zdarma
Odkaz: na: www.lipy.cz

Obsah programu:
Vlastivědný spolek Českolipska společně s městem Česká Lípa 
a Regionálním turistickým informačním centrem připravil venkovní panelovou výstavu nazvanou Příběh vodního hradu. Při procházce kolem hradu Lipý se tak můžete díky informačním panelům hravou formou dozvědět zajímavé informace o tom, jak se hrad stavěl a jak se na něm žilo, ale také jak vypadalo jeho předhradí a proč mu říkáme vodní hrad. Výstava je k vidění až do konce října 2021.


12. – 15. 10. 2021
dle domluvy

nutná / pro 1. stupeň ZŠ a přípravné třídy

JABLÍČKOVÝ DEN – PROGRAM KE DNI STROMŮ

Místo: Centrum textilního tisku
Vstupné: 50 Kč
Odkaz na: www.lipy.cz

Obsah programu:
Centrum textilního tisku v České Lípě připravilo pro první stupeň žáků ZŠ a přípravných tříd program ke Dni stromů, tentokrát zaměřený na jablka a povídání o nich. Součástí programu bude několik pohybových aktivit a výtvarná dílnička spojená s potiskem ubrousku pomocí právě jablíček, to vše v provoněné venkovské atmosféře. Na program je potřeba se zarezervovat.


12. – 17. 10. 2021
9–12.00 a
13–17.00

bez rezervace / pro děti  od 6 -17 let a dospělé

KŘIŠŤÁLOVÝ HRAD – VÝSTAVA UMĚLECKÉHO SKLÁŘE J. PAČINKA


Místo: Vodní hrad Lipý
Vstupné: Dospělí 80,- Kč/ Děti do 15 let/studenti zdarma v rámci registrace EDUCA KIDS, senioři 40 Kč, ZTP 50,- Kč/ rodinné vstupné 200,- Kč
Odkaz na: www.lipy.cz

Obsah programu:
Rodinám s dětmi můžeme doporučit novou výstavu uměleckého skláře Jiřího Pačinka na Vodním hradě Lipý, nazvanou Křišťálový hrad.  Během prohlídky hradu můžete potkat zástupce přírodních živlů, zářivé skleněné čerty a anděly ve sklepení hradu, ale také mohutný skleněný strom, jako symbol života, a skleněné rozkvetlé zahrady. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s firmou MODUS a bude přístupná do 23. října 2021.


Vodní hrad Lipý

Hrad Lipý byl založen rodem Ronovců koncem 13. století v údolí řeky Ploučnice. Nalézá se v historickém centru města a je součástí městské památkové zóny, nádvoří hradu slouží také jako scéna pod širým nebem pro kulturní akce.
V současné době je pro návštěvníky připraven prohlídkový okruh, který umožňuje prohlídku nádvoří s prezentací pozůstatků hradní architektury, návštěvu unikátních gotických sklepení s drobnou ukázkou archeologických nálezů. V jediné dochované stavbě hradu Lipý – branské věži, je instalována expozice připomínající život na hradě Lipý na přelomu 19. a 20. století. Centrum textilního tisku

V těsném sousedství se nachází Centrum textilního tisku, muzeální expozice, která nabízí návštěvníkům možnost seznámit se interaktivní formou s historií kartounkářství na Českolipsku. Hlavním exponátem jsou  zrestaurované vzorníky, které jsou doplněny 
o tiskařské formy i hotové výrobky. Expozice Centra textilního tisku v České Lípě vznikla 
v letech 2009 – 2011 a nabízí nejen seznámení s cennými historickými artefakty, ale 
i možnost aktivně se zapojit do tvůrčího procesu textilního tisku.

zpět