David Salomon

 NOVÁ DOBA! ZAMĚSTNANEC VYHAZUJE ŠÉFA!!

Ve dvou se to lépe táhne. Hlavně musí být jasné, kdo je máma a kdo je táta. V epoše emancipace se se vlastně i tady rozdíly stírají, takže lépe poslouží přirovnání k lodi. Takže musí být nejdřív jasné, kdo je kapitán. Ten si vybere posádku a rozdělí role.

I kapitán má svoje nadřízené. Neviditelnou ruku trhu, státní regulace, konkurenci. Nově mezi jeho nadřízené patří i jeho posádka – zaměstnanci. Jedinou výhodou u této kategorie je, že si je sám může vybrat. Pokud je z čeho.

Pokud je kapitán osvícený, vybere co nejdřív svého zástupce a běžnou operativu, administrativu a rutinu na něj deleguje. Předpokladem pro řízení lodi je předchozí zkušenost se všemi procesy na palubě i v podpalubí. Jedině tehdy neznamená delegování jiný název pro lenost, ale efektivní vedení, protože i když jste Babiš, tak nemůžete být všude.

Vedení je potom pouze o strategii, lektorství a kontrole.

Tudíž vysílač signálu bychom měli a teď ještě ty přijímače. A teď to přijde!

Výběr týmu. Výběr zástupce. Takže loajalita a schopnosti. Pokud do loajality zahrnete poctivost a zápal.. a pokud do schopností zahrnete znalost oboru, chuť k dalšímu vzdělávání, samostatné fungování a základní pracovní návyky (nefetovat a chodit včas)… pak zjistíte, že sehnat tým je trochu sci-fi. A když nemáte tým, tak nemáte firmu, podnik, byznys.

Na hospodské frontě klid? Haha. To co se děje v našem oboru v posledních třech letech je něco jako vylodění v Normandii, akorát místo pušek máme v ruce třeba utěrku. Šance nejsou velké, ale my to dáme! Budeme rekrutovat na polích, budeme rekrutovat ve školách, budeme rekrutovat v kancelářích, budeme rekvalifikovat a nikdy se nevzdáme!

Na konferenci se těším, protože doufám, že některé obory jsou na tom ještě hůř než my, gulášníci.

My zase přispějeme zkušenostmi s tím, jaké to je mít v pozici šéfa hospody 15 nadřízených. Protože ten, kdo tady dneska diktuje tempo a pravidla je zaměstnanec. A za to dám, aspoň u nás v kuchyni, ruku na špalek!

Při té příležitosti vám rád představím i můj dosavadní největší kariérní diamant, totiž mého parťáka Šímu, který neodolal mojí nabídce a místo hvězdné mediální kariéry šel drhnout hrnce.

Tak pa v Liberci!
 


Zpět